youtube
instagram

KAMIONNA

wieś położona nad rzeką Kamionką, dopływem Warty, o historii sięgającej połowy XIII wieku, kiedy była własnością klasztoru cystersów z Paradyża. Od XIV wieku do 1874 roku Kamionna była miastem. Do dziś widoczny jest układ zabudowy rynku i budynek byłego ratusza. Na początku XIX wieku zbudowano drogę Poznań - Berlin (aktualnie droga krajowa nr 24). Zachowany kamień milowy jest obecnie ustawiony przy kościele. W styczniu 1919 r. o Kamionnę toczyli walki Powstańcy Wielkopolscy. Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Powstańców Wielkopolskich funkcjonuje w budynku szkolnym, zbudowanym w ramach akcji „Tysiąc Szkół na Tysiąclecie”. Obok - pomnik poświęcony Powstańcom Wielkopolskim. Zabudowa rozciąga się również w dole pod morenową skarpą poniżej kościoła. Ciągnący się na południe teren doliny Kamionki wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki.

Lokalizacja:  52o33'52"N, 15o57'42"E.  Mieszkańców: 538

Ulice w Kamionnie:

  • Akacjowa
  • Cmentarna
  • Dolna
  • Górna
  • Klonowa
  • Ku Zielonej Dolinie
  • Leśna
  • Łąkowa
  • Młyńska
  • Modrzewiowa
  • Morwowa
  • Polna
  • Powstańców Wielkopolskich
  • Poznańska
  • Rynek
  • św. Wawrzyńca
  • Wiśniowa

W skład sołectwa wchodzi osada Folwark i Wiktorowo. 

 

PLAN KAMIONNY

W  Kamionnie warto zobaczyć:

Kościół parafialny - jednonawowy  gotycki kościół z 1499 roku, pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, ufundowany przez Mikołaja Kamieńskiego, opata cystersów z Bledzewa. Wieża przykryta ceglanym hełmem, wnętrze  pochodzi głównie z XVII-XVIII wieku, stalle z pocz. XVI w. W ołtarzu głównym znajdują się dwa obrazy : Matki Bożej z Dzieciątkiem i Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Przy wejściu rozpościera się widok z wysokiej skarpy na dolinę Kamionki  (msze św.: niedziela godz. 8:30, 11:30, inne dni o godz. 18 , plebania: tel. 95 748 18 11)

Kamień milowy - w kształcie dzwonu, ustawiony przy głównym trakcie Poznań - Berlin w latach 1826 - 1835 (pierwotnie zlokalizowany przy strażnicy OSP, przeniesiony koło kościoła)

Rynek Kamionny - zachował swój kształt z czasów, gdy Kamionna była miastem. Pośrodku budynek dawnego ratusza, wokół kilka domów szachulcowych z XIX wieku, figura św. Wawrzyńca.

Słup graniczny - upamiętnia miejsce, w którym do 1939 r. stał pomnik upamiętniający Powstańców Wielkopolskich. Obecnie nowy pomnik Powstańców zlokalizowany jest przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym.

Zegar i głaz pamiątkowy - ulokowane obok Domu Kultury upamiętniają obchody 750 - lecia Kamionny w 2011 roku

Plac zabaw i biesiad w dolinie Kamionki - miejsce imprez i uroczystości sołeckich i gminnych oraz religijnych

W okolicy Kamionny warto zobaczyć:

- Międzychód - miasto o średniowiecznym rodowodzie i układzie urbanistycznym (notowane od 1378 r.), przez 200 lat w rękach rodu von Unruh, ostoja tolerancji religijnej, rodzinne miasto Oscara Tietza, założyciela sieci handlowej „Hertie”. Kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela z końca XVI w., „Laufpompa” na źródle wód siarkowych, XVII-wieczna  płyta nagrobna Krzysztofa von Unruh w kościele poewangelickim pw. Niepokalanego Serca Maryi z poł. XIX w.na Lipowcu, Rynek z „gaskami”, czyli wąskimi przejściami do Warty i jeziora Miejskiego, zabudowa kamieniczek szczytowych przy ul. Rynkowej i Kilińskiego. Nowoczesny stadion i hala sportowo - widowiskowa, plaża nad jez. Miejskim, stanica wodniacka „Stary Port” nad Wartą, która wchodzi w skład szlaku wodnego „Wielkiej Pętli Wielkopolski”, ciekawy nieczynny dworzec kolejowy . W Międzychodzie kończą się dwa wojewódzkie szlaki rowerowe: Nadwarciański Szlak Rowerowy (niebieski) i Szlak Stu Jezior (czarny).

- Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej  w Mniszkach, w zabudowaniach pofolwarcznych, gdzie ulokowano zbiory historii regionalnej i przyrody doliny Kamionki, która wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki.  Z Centrum można zwiedzić dolinę Kamionki ścieżką edukacji przyrodniczej. Obok rezerwat przyrody: „Dolina Kamionki” i projektowany  „Papiernia”. Do Mniszek można dojść z Kamionny ścieżkami wzdłuż rzeki Kamionki po wschodnim i zachodnim brzegu. Coroczna impreza jesienna - jarmark „Wielkie Smażenie Powideł”. Prowadzone są „Warsztaty ginących zawodów”, zachowano wyposażenie starej kuźni, szkołę, pocztę, skład kolonialny, warsztaty rzemieślników.  

- Centrum Konferencyjno- Wypoczynkowe „Olandia” w Prusimiu, propagujące tradycje osadnictwa olenderskiego w północno-zachodniej Wielkopolsce (hotel, restauracja i spa, własna plaża nad jeziorem Kuchennym)

- Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Wielkopolskich Parków Krajobrazowych w Chalinie, otwarty w 1995 r. w dawnym dworze Kurnatowskich z poł. XIX w.(miejsca noclegowe, trzy ścieżki edukacyjne przy trzech jeziorach, trasy Nordic-walking: Nature.Fitness.Park ).

Od północnej strony do Kamionny dochodzi Szlak Stu Jezior - wojewódzki szlak rowerowy, oznakowany w 1999 r. zgodnie ze standaryzacją PTTK (szlak czarny). Dystans: 110 km. Rozpoczyna się w Poznaniu (Poznański Węzeł Rowerowy, skrzyżowanie ul. bp. Baraniaka i św.Jana Pawła II), a kończy w Międzychodzie, łącząc się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1 (Calais - Sankt Petersburg). Szlakiem można dojechać np. do: Międzychodu, Prusimia, Chalina, Sierakowa. Do pobrania ślad GPS z  : www.gpswielkopolska.pl  

- Dolina Kamionki - 1970 ha obszaru chronionego, wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki (objęty ochroną w 1986 jako jedna z dwóch części Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, w ówczesnym województwie gorzowskim, uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego od 2019 pod obecną nazwą i w obecnych granicach) Głęboko wcięta dolina z jarami porośniętymi lasem bukowym, grądy i olsy, łąki i źródliska. Występuje pełnik europejski, storczyki, ślimak zatoczek łamliwy i minóg strumieniowy. Bogata flora i fauna. Przez dolinę wytyczono ścieżkę edukacji przyrodniczej (dług. ok. 5 km.)

- Rezerwat „Dolina Kamionki” o pow. 59,18 ha : utworzony w 2004 r., florystyczny, ochrona kompleksu ekosystemów związanych z doliną rzeki, las mieszany, łąki i źródliska.

- Rezerwat „Kolno Międzychodzkie”  o pow. 14,8 ha : utworzony w 1959 r., florystyczny, ochrona wielogatunkowego lasu liściastego o charakterze naturalnym, trzy ok. 500-letnie dęby.

 

Wirtualny spacer po Kamionnie i okolicach ► zwiedzajkraj.pl/gminamiedzychod

Podgląd:

 

 

 

  • 10 614
    LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
  • 6,98
    POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
  • 1378
    UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
  • 18 633
    LICZBA LUDNOŚCI GMINY
  • 306,25
    POWIERZCHNIA GMINY W KM2