youtube
instagram

Międzychód

województwo: wielkopolskie
powiat: międzychodzki
gmina: Międzychód


                       

Miasto i Gmina Międzychód leży nad Wartą, przy zachodniej granicy województwa wielkopolskiego, na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 182 (Międzychód - Ujście) i nr 160 (Suchań - Miedzichowo).

Cztery kilometry na południe od miasta przecina gminę niemal w połowie biegnąca równoleżnikowo przez miejscowości Kamionna i Gorzyń droga krajowa nr 24 (Pniewy - Skwierzyna) Z Międzychodu do Poznania jest 85 km, do Gorzowa Wlkp. 60 km, do Warszawy 450 km, a do Berlina 200 km.

Gmina Międzychód zajmuje obszar 30724 ha, na którym zamieszkuje ok 18 tys. osób, w tym w mieście ok. 12 tys. Administracyjnie podzielona jest na 26 sołectw. Charakteryzuje się wysoką lesistością - lasy zajmują 50,64% powierzchni gminy. Wyjątkowym bogactwem ziemi międzychodzkiej są 52 jeziora. Ponadto na terenie gminy Międzychód znajdują się bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

Zobacz: Plan Gminy (plik do pobrania)

Międzychód to miasto, które z pewnością warto odwiedzić. Wielu turystów oczarował jego ciekawy, piękny układ urbanistyczny. Stare Miasto jest bowiem położone na przesmyku między jeziorem a rzeką i dziś zachowało wrzecionowaty kształt, ze zbliżonym do kwadratu rynkiem pośrodku.

Zapraszamy do poznania uroków naszej ziemi i życzymy wszystkim, którzy nas odwiedzą wielu pomyślnych i niezapomnianych chwil.

Zobacz: Mapa Międzychodu (plik do pobrania)

 

Miasta partnerskie:
Skwierzyna  - Polska
Szczytna - Polska
Weinstadt - Niemcy 
(ciekawsze informacje o Weinstadt również w polskiej wersji językowej) 
Seelow - Niemcy
Ostricourt  - Francja

 


GMINA MIEDZYCHÓD - WPROWADZENIE 
Gmina Międzychód, przewodnik przyrodniczo-turystyczny, K.P.Szpotkowski, Bydgoszcz 2006 (plik do pobrania) 

 • 10 614
  LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
 • 6,98
  POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
 • 1378
  UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
 • 18 633
  LICZBA LUDNOŚCI GMINY
 • 306,25
  POWIERZCHNIA GMINY W KM2