youtube
instagram

Zapraszamy do odwiedzenia strony poświęconej turystyce rowerowej w Międzychodzie!
rowerowy.miedzychod.plTereny gminy Międzychód od dawna są podziwiane ze względu na urzekające walory przyrodniczo – krajobrazowe. Składają się na to liczne jeziora (w promieniu kilku kilometrów od miasta jest ich aż 35!), rozległe tereny leśne Puszczy Noteckiej, mikroklimat doliny rzeki Kamionki i pofałdowany teren wzgórz morenowych.

Przez gminę przebiegają dwie międzynarodowe trasy rowerowe- R1 i R8 oraz wiele lokalnych rowerowych i pieszych tras. Oto niektóre z nich:

- trasy po Międzychodzie:

 • trasa piesza w dwóch wariantach (krótsza - 2, 2 km, dłuższa - 3, 9 km), obie trasy przystosowane dla osób niepełnosprawnych, dostępne pod adresem:
 • trasa piesza, opracowanie "Jak przyjezdnych po Międzychodzie oprowadzać (instrukcja dla tubylców)" -> Plik pdf do pobrania

- Kamionna - Prusim:
Szlak oznakowany kolorem żółtym przeznaczony jest dla pieszych turystów, a czarnym dla rowerzystów. Wędrówkę możemy rozpocząć na Rynku, skąd kierujemy się najpierw na wschód, a następnie polną drogą na północny wschód w kierunku Prusimia. Wędrując mamy okazję podziwiać wspaniałe widoki m.in. na najwyższe wzniesienia w okolicy Kamionny - Kozie Góry, czy też idąc dalej na Jezioro Kuchenne. Po drodze mijamy przydrożny krzyż. Po pokonaniu zaledwie 3,6 km dochodzimy do Prusimia. W ciepłe i słoneczne dni możemy odpocząć na strzeżonym kąpielisku, zagrać w siatkówkę plażową bądź skorzystać ze sprzętu wodnego. W Prusimiu w odrestaurowanych zabudowaniach dworskich mieści się Skansen "Olandia" - ośrodek konferencyjno - wypoczynkowy, z restauracją, piwnicą win Marka Kondrata, SPA i własną plażą w Prusimiu. W ciepłe dni możemy także wybrać dalszą wędrówkę np. do Chalina, gdzie znajduje się siedziba Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, a także Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Wielkopolskich Parków Krajobrazowych. Warto po drodze zobaczyć Jar Chaliński, zwiedzić muzeum przyrodnicze, skorzystać ze spaceru nad Jeziorem Śremskim. Z Chalina można udać się do Sierakowa, Kwilcza czy też Międzychodu.

- Kamionna – rezerwat „Kolno Międzychodzkie”
Wyruszając z Rynku kierujemy się najpierw w stronę Międzychodu. Przy remizie strażackiej, kierujemy się w stronę Kolna szlakiem oznakowanym kolorem czerwonym. Droga wiedzie wzdłuż wschodniej krawędzi doliny Kamionki. Roztacza się stąd przepiękny widok. Na kolejnym rozwidleniu dróg znów skręcamy w lewo schodząc w dół w kierunku Kamionki. Szlak doprowadzi nas do rezerwatu „Kolno Międzychodzkie”. 
Rezerwat powstał w 1959 i obejmuje 14,8 ha wielogatunkowego lasu położonego pomiędzy jeziorami Koleńskim i Kludno. Przepływa przezeń Kamionka. Wśród licznych pomnikowych drzew na szczególną uwagę zasługują trzy olbrzymie okazy ponad 500 letnich dębów o obwodach ok. 700 cm.

-> opis i relacja w sieci -> link

- Kamionna - Mnichy - Mniszki
Rozpoczynając wędrówkę na Rynku najpierw kierujemy się w stronę kościoła i po zejściu chodnikiem w dół należy skierować się na lewo. Idąc polną drogą, wzdłuż wijącej się na dnie doliny rzeczki Kamionki mijamy turzycowe łąki i olsy, następnie wędrujemy skrajem lasu. Warto po drodze przyjrzeć się źródłom zasilającym Kamionkę. Wiosną możemy obejrzeć kwitnącego pełnika europejskiego i storczyki. Część trasy wiedzie przez utworzony w 2004 r. rezerwat przyrody „Dolina Kamionki”. Czerwony szlak doprowadzi nas do Mniszek, a tam warto zwiedzić Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej ulokowane w dawnych zabudowaniach folwarcznych.

- Mniszki - ścieżka edukacyjna "Dolina Kamionki" (pętla)
Wędrówkę ok. 2,5 km rozpoczynamy przy Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Trasa łączy CERiP z leśnictwem Papiernia. Wiedzie przez wyjątkowy obszar doliny Kamionki wśród cennych przyrodniczo bogatych lasów liściastych (ulotka do pobrania).

- Mniszki - Kamionna
Kierując się w stronę Kamionny (szlak czerwony) droga wiedzie tuż przy zabudowaniach dworskich i folwarcznych w Mnichach, a następnie biegnie krawędzią doliny rzeczki Kamionki. Wędrujemy obok łąk, a następnie skrajem lasu. Część trasy wiedzie przez utworzony w 2004 r. rezerwat przyrody „Dolina Kamionki”. Atrakcyjnie zwłaszcza wiosną wyglądają łąki z kwitnącym pełnikiem europejskim i storczykami. Warto przyjrzeć się wijącej się wśród olsu Kamionce, zasilanej licznymi źródłami. Końcowy odcinek trasy przebiega wzdłuż turzycowej łąki. Rozciąga się tu widok na położoną na wzgórzu Kamionnę z jej najcenniejszym zabytkiem – gotyckim kościołem w końca XV w. 

- Mniszki - Lewice
Idąc dalej szlakiem czerwonym dojdziemy do Lewic. Droga wiedzie przez teren planowanego rezerwatu przyrody „Papiernia”, uroczyska „Smolonki”, „Pary” i „Pusty Młyn”. Droga biegnie wzdłuż Kamionki. Po jej przekroczeniu docieramy do niewielkiej wsi - Krzyżkówko. Tutaj podziwiać możemy dobrze zachowane zabudowania dawnego młyna. Drogą przez uroczy las docieramy do celu wędrówki – Lewic, gdzie warto obejrzeć kościół pw. Świętego Mikołaja. To tutaj, w Lewicach, swój początek bierze Kamionka.

- Mniszki - Łowyń
Wybierając szlak żółty – dotrzemy do Łowynia. Opuszczając Dolinę Kamionki kierujemy się na południowy zachód. Najpierw droga wiedzie wśród lasów, potem polną drogą docieramy do celu wędrówki. 

- trasa rowerowa z wsi Kaplin „Śladami Radusza” -> mapa do pobrania
opracowanie: Nadleśnictwo Miedzychód
-> opis i relacja w sieci -> link

- trasa rowerowa "Do kopalni Wanda"
Trasa ok. 9 km, prowadząca do pozostałości po kopalni węgla brunatnego „Wanda” czynnej w pierwszej poł. XX wieku (do 1939r.).
-> mapa, opis i relacja w sieci -> link

- trasa piesza "Bobrowy zakątek" we wsi Kaplin -> mapa do pobrania
opracowanie: Nadleśnictwo Miedzychód
-> opis i relacja w sieci -> link

- Nadwarciański Szlak Rowerowy  
Nadwarciański Szlak Rowerowy liczy 382 km i prowadzi wzdłuż całego wielkopolskiego odcinka rzeki Warty.

Jego najnowszy, otwarty w 2009 r., odcinek zachodni, prowadzi ze stolicy Wielkopolski do Międzychodu i ma długość 122 km. Jest trasą alternatywną dla znacznie starszego Szlaku Stu Jezior. Podobnie jak sąsiedni Szlak Stu Jezior, nie jest on szczególnie trudny technicznie i zazwyczaj prowadzi mało uczęszczanymi szosami, choć kilka odcinków może nas zmusić nawet do zejścia z siodełka.

Do szczególnych atrakcji na trasie NSR-W możemy zaliczyć: nowootwartą dla turystów ścieżkę z Radojewa do Biedruska, rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar, kościoły Obornik, ośrodek rekolekcyjny w Bąblinie, kanał Kończak oraz Wilczy Park w Stobnicy, ratusz w Obrzycku, zabytkowy zakład karny o zaostrzonym rygorze we Wronkach, ciekawą zabudowę Wartosławia, atrakcje przyrodnicze Siarakowskiego Parku Krajobrazowego oraz laufpompę w Międzychodzie. To oczywiście tylko niektóre z wielu atrakcji, które oferuje NSR-W.

Szlak Stu Jezior 
Szlak Stu Jezior stanowi element Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Powstały w 1999r. szlak o długości 110,8 km, oznakowany kolorem czarnym, prowadzi z Poznania przez Szamotuły do Międzychodu. Jego nazwa nawiązuje do niezwykle popularnego Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, przez który prowadzi.   

- Szlak Powstań Narodowych 1769-1919 
Pętla Międzychodzka: Bielsko - Kolno - Popowo - Kamionna - Mniszki - Gralewo - Międzychód
Pętla Sierakowska: Sieraków - Ławica - Chalin - Góra - Grobia
Pętla Kwilecka: Kwilcz - Kurnatowice - Mościejewo - Orzeszkowo - Prusim

Mapa i opis Szlaku Powstań Narodowych  (Plik do pobrania)
Mapa OpenStreetMap

-> opis i relacja w sieci -> link

wielkopolski odcinek LUBUSKIEJ DROGI ŚW. JAKUBA 
Droga Lubuska stanowi część większego projektu nazwanego "Drogi św. Jakuba na Wschód i Zachód od Odry" i ma połączyć Wielkopolską Drogę św. Jakuba Gniezno - Głogów - Zgorzelec - Praga z Drogami Jakubowymi w Brandenburgii prowadzącymi przez Lipsk lub Magdeburg, dalej Francję i północną Hiszpanię aż do Santiago de Compostela. Zaczyna się w Murowanej Goślinie, a kończy na moście granicznym w Słubicach.

Oznakowanie trasy w gminie Międzychód symbolem muszli św. Jakuba na granatowym tle rozpoczyna się od Ławicy drogami leśnymi przez Kolno do Bielska i Międzychodu. Po drodze w mieście przechodzi się koło międzychodzkiej przetwórni o historii zaczynającej się w 1904 roku i zabytkowego dworca Międzychód - Letnisko, upamiętnionego piękną makietą przez modelarzy poznańskich. Idąc dalej -  ulicą Sikorskiego i 17 Stycznia mija się zabytkową „Laufpompę” z siarkową wodą. Dochodzimy do kościoła pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, dalej ulicą Kilińskiego docieramy do Rynku (fontanna rybaka i pomnik osiołka), stąd skręt nad jezioro Miejskie na promenadę Oskara Tietza (rodowitego międzychodzianina, założyciela nowoczesnych sieci handlowych - „Hertie” i „KaDeWe”), którą dochodzi się do kościoła pw. Niepokalanego Serca Najśw. Marii Panny na tzw. Lipowcu. W murze wokół świątyni - zabytkowe płyty nagrobne mieszczan międzychodzkich z XVII i XVIII wieku, a w przedsionku - płyta nagrobna Krzysztofa Unruha - właściciela miasta w XVII wieku. W Międzychodzie pielgrzymi mają możliwość noclegu w hotelu nad jeziorem Miejskim, w stanicy wodniackiej „Stary Port” nad Wartą i w agroturystyce w najbliższej okolicy szlaku (Słodowy Młyn, Radgoszcz, Zatom Stary i Nowy, Kolno) oraz ośrodkach nad jeziorem Mierzyńskim. Ulicą Dworcową i Muchocińską przez Słodowy Młyn wychodzimy z Międzychodu do Gorzycka Starego, na etap do Pszczewa o długości 25 kilometrów (poprzedni - z Sierakowa do Międzychodu to dystans 18 kilometrów). Polnymi drogami wychodzi się na Sterki, przekraczając (uwaga !) drogę krajową nr 24 w miejscu przedwojennego przejścia granicznego. Stamtąd drogami polnymi dochodzi się do szlaku pieszego żółtego, którym dociera się do Dormowa. Drogą wzdłuż jeziora Dormowskiego przy ośrodku wypoczynkowym i plaży wychodzi się z naszej gminy, zmierzając do Świechocina i dalej do Pszczewa. Z Pszczewa szlak prowadzi przez znane sanktuarium Rokitno do Międzyrzecza i dalej Bledzew do Ośna Lubuskiego z kościołem św. Jakuba. Stamtąd do Słubic i po przekroczeniu granicy przez Frankfurt dalej na zachód trzema wariantami, aż do słonecznej Hiszpanii - z Frankfurtu do Santiago jest około 3150 kilometrów. Wariant pomijający Pszczew - z Gorzycka Starego kierujemy się bezpośrednio na zachód przez Wierzbno i Lubikowo do Rokitna. Uwaga - szlak znakowany jest tylko jednokierunkowo - do Santiago !

Droga św. Jakuba na terenie gminy Międzychód  (Plik do pobrania)   

Droga św. Jakuba w Zachodniej Polsce  (Plik do pobrania)   

Ślad Lubuskiej Drogi św. Jakuba w Google Earth:

Szersze informacje o Drogach św. Jakuba w Polsce


Geocaching na terenie Gminy Międzychód

op

Wykaz skrzynek na terenie Gminy Międzychód:
 

L.P.

Nazwa

Współrzędne

1

Jezioro Miejskie – widok z mostka 

N 52° 35.853'

E 15° 54.273'

2

Park-reaktywacja 

N 52° 36.038' 

E 15° 53.609

3

Przystań obok starego mostu 

N 52° 36.318' 

E 15° 53.385'

4

Jezioro Radgoskie - biwak geokretów 

N 52° 37.628' 

E 15° 52.303'

5

Mogiły w Puszczy Noteckiej 

N 52° 38.716' 

E 15° 52.854'

6

UMiG + Pomnik 

N 52° 35.890' 

E 15° 53.595'

7

Pomnik Ludowego Wojska Polskiego 

 N 52° 36.110'

 E 15° 53.301

8

Skrzyneczka Oli 

N 52° 36.011' 

E 15° 53.910'

9

Bobrowy zakątek 

N 52° 39.506'

 E 15° 53.357’

10

Żmijowiec 

N 52° 40.160'

 E 15° 50.735’

11

Sowia Góra 

N 52° 42.002' 

E 15° 50.644'

12

Radusz 

N 52° 42.000' 

E 15° 54.179’

13

Rezerwat Kolno Międzychodzkie 

N 52° 36.283' 

E 15° 56.244'

14

Muchocinek 

N 52° 36.523' 

E 15° 49.819'

15

Jezioro Winnagóra 

N 52° 35.300' 

E 15° 49.767'

16

Święto lasu 1933 roku 

N 52° 40.468' 

E 15° 53.131'

17

Zbójecka Góra 

 N 52° 36.013' 

E 15° 51.512'

18

Kamionna 

N 52° 33.903' 

E 15° 58.599'

19

Jezioro Gorzyńskie 

N 52° 34.212'

 E 15° 52.758'

20

Jezioro Wielkie 

N 52° 33.839' 

E 15° 50.452’

21

Bagienko 

N 52° 33.726'

 E 15° 51.028

22

Jezioro Środkowe 

N 52° 34.265' 

E 15° 52.058'

23

Wąwóz 

N 52° 32.780' 

E 15° 57.031'

24

Cmentarz w Puszczy 

N 52° 40.964'

 E 15° 53.209’

25

Ławica 

N 52° 36.456'

E 16° 00.024'

26

Chalin – czas na naukę 

N 52° 36.109' 

E 16° 02.495'

27

Góra 

N 52° 37.646' 

E 16° 04.357’

28

Sieraków - Chalin 

N 52° 36.128' 

E 16° 02.825'

29

Wiktorowo 

N 52° 34.389'

E 15° 56.443’

30

Stary Cmentarz Żydowski 

N 52° 35.826' 

E 15° 53.187’

31

Stary Cmentarz Katolicki 

N 52° 36.502' 

E 15° 54.330' 

32

Międzychodzki Port Rzeczny 

N 52° 36.450' 

E 15° 53.938' 

33

Międzychodzki Rynek 

N 52° 36.274' 

E 15° 53.623'

34

Duży Kościół w Międzychodzie 

N 52° 36.030' 

E 15° 53.454' 

35

Pomnik Powstańców Wielkopolskich 

N 52° 36.013' 

E 15° 53.150'

36

Góra Głazów - Punkt Widokowy 

N 52° 35.707' 

E 16° 06.161

37

Przystań nad Wartą w Sierakowie 

 N 52° 39.235' 

E 16° 04.752'

38

Skansen Olandia 

N 52° 33.848' 

E 16° 00.105'

39

Pomnik w Dormowie 

N 52° 31.978' 

E 15° 52.510'

40

Jezioro Łowyńskie 

N 52° 29.664' 

E 15° 53.870' 

41

Park Krajobrazowy Dolina Kamionki

N 52° 30.143' 

E 15° 56.915'

42

Rezerwat Cegilniec 

N 52° 39.089' 

E 16° 02.263'

43

Zwierzyniec 

N 52° 39.322' 

E 15° 55.215

 
 • 10 614
  LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
 • 6,98
  POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
 • 1378
  UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
 • 18 633
  LICZBA LUDNOŚCI GMINY
 • 306,25
  POWIERZCHNIA GMINY W KM2