youtube
instagram

5 października w wieku 76 lat zmarł śp. Bolesław Napieralski – były naczelnik i zastępca burmistrza Międzychodu. Msza święta żałobna odprawiona zostanie w piątek 9 października o godzinie 14:00 w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Międzychodzie. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się po Mszy Św. na Cmentarzu Komunalnym w Międzychodzie.

„Ci, których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość, to nieśmiertelność”
Emily Dickinson

 

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość

o śmierci wyjątkowego człowieka,

byłego Naczelnika Miasta i Gminy w Międzychodzie

oraz byłego Zastępcy Burmistrza

ŚP. Bolesława Napieralskiego,

który na stałe zapisał się na kartach historii Międzychodu.

Na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.

 

Łącząc się w bólu i żałobie z Rodziną oraz Bliskimi

składamy

wyrazy głębokiego współczucia i szczerego żalu z powodu tej straty.

 

Burmistrz Międzychodu Krzysztof Wolny
wraz pracownikami Urzędu Miasta i Gminy w Międzychodzie

 

 

Bolesław NAPIERALSKI (1944-2020)

Urodził się 10 stycznia 1944 r. w Grodzisku Wielkopolskim. Do Międzychodu przybył w roku 1954, tutaj uczył się w szkole podstawowej. Szkołę średnią - Technikum Budowlane ukończył w Poznaniu. Od roku 1964 pracował przez kilka kolejnych miesięcy w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Bielsku. Następnie powołany do zasadniczej służby wojskowej odbył ją jako chórzysta w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie. Po powrocie z wojska od 20 października 1966 r. do 30 kwietnia 1967 r. był referentem do spraw rolnictwa i zaopatrzenia wsi w wodę przy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa w Międzychodzie. Od 1 maja 1967 r. podjął pracę w Państwowym Ośrodku Turystyki i Wypoczynku jako pracownik do spraw technicznych. Z początkiem 1972 roku awansował na dyrektora tej jednostki. Funkcję tę pełnił do grudnia 1975 r., kiedy nastąpiła reorganizacja tych ośrodków.

Do jego sukcesów w pracy zawodowej należy wykonana od podstaw budowa ośrodka wypoczynkowego w Mierzynie, rozbudowa i modernizacja ośrodka wypoczynkowego w Sierakowie, oraz budowa Zajazdu „Ostęp” w Gorzyniu. Ukończył zaoczne zawodowe studia administracyjne na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Od 1 stycznia 1976 r. do 31 maja 1982 r. sprawował funkcję dyrektora Przedsiębiorstwa Turystycznego „Warta-Tourist” do czasu reorganizacji tej jednostki w maju 1982 r. W tym czasie czuwał nad dalszą rozbudową ośrodka wypoczynkowego w Mierzynie, budową zajazdu w Skwierzynie, budową zajazdu nad jeziorem Głębokim koło Międzyrzecza, przygotowaniami budowy hotelu „Neptun” w Międzychodzie oraz rozbudową ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem Szarcz w Pszczewie.

W dniu 1 sierpnia 1983 r. związał się z Urzędem Miasta i Gminy w Międzychodzie, gdzie podjął pracę jako inspektor do spraw gospodarki komunalnej. Kilka miesięcy później został zastępcą naczelnika Miasta i Gminy Międzychód. Funkcje tę pełnił do grudnia 1986 r. Z dniem 1 I 1987 r. został naczelnikiem Miasta i Gminy w Międzychodzie. Funkcję tę sprawował do 31 maja 1990 r., a po trzymiesięcznej przerwie powołany został na zastępcę burmistrza. Od maja 1995 r. pracował jako kierownik działu technicznego i utrzymania ruchu w Fabryce Mebli Tapicerowanych Christianapol w Łowyniu. W czasie sprawowania tej funkcji przyczynił się do budowy siedmiu hal produkcyjnych, budowy wielu pomieszczeń biurowych i socjalno-bytowych, budowy od początku oddziału zakładu w Krajence i budowy kotłowni zakładowej.

 • 10 614
  LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
 • 6,98
  POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
 • 1378
  UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
 • 18 633
  LICZBA LUDNOŚCI GMINY
 • 306,25
  POWIERZCHNIA GMINY W KM2