youtube
instagram

Przepisy dotyczące wycinki drzew reguluje ustawa o ochronie przyrody (tj. Dz.U. 2018 poz. 1614, zwana dalej UOP). Zgodnie z UOP, zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje burmistrz, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków.

Informacja dot.wycinki drzew

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości (NIE użytkownikiem wieczystym!) a drzewa usuwane są na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej to procedura wycinki odbywa się na zasadzie zgłoszenia. W pozostałych przypadkach wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku a procedurę kończy decyzja administracyjna. 

Jest jednak kilka wyjątków od tej zasady. Nie jest wymagane uzyskanie stosownych zezwoleń w przypadku wycinki m.in. krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2 oraz krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin (np. ogrody przydomowe). Wycinka drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza: 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego oraz 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, jak również wycinka drzew lub krzewów owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni również nie wymagają zastosowania przepisów UOP. Szczegółowy zakres wyjątków, dla których nie stosuje się przepisów dotyczących konieczności uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, wskazany jest w art. 83f ust 1 ustawy o ochronie przyrody (UOP).

Ustawa o ochronie przyrody reguluje również kwestie dotyczące dopuszczalnych zakresów prac pielęgnacyjnych w obrębie drzew i krzewów (Art. 87a. UOP) oraz zagadnienia związane z nielegalną wycinką drzew i krzewów (Art. 88 – 89 UOP).

Zgodnie z ww. artykułami usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia lub bez zgody posiadacza nieruchomości oraz usunięcie drzewa bez dokonania zgłoszenia, podlegają naliczeniu administracyjnej kary pieniężnej. Z konsekwencjami w postaci naliczenia kary należy liczyć się również w przypadku zniszczenia (tj. usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa) lub uszkodzenia drzewa spowodowanego wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa (tj. usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa).

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wycinki drzew – skontaktuj się z pracownikami tut. Urzędu (Referat Komunalno – Środowiskowy, tel. 95 748 8100 wew. 334)

  • 10 614
    LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
  • 6,98
    POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
  • 1378
    UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
  • 18 633
    LICZBA LUDNOŚCI GMINY
  • 306,25
    POWIERZCHNIA GMINY W KM2