youtube
instagram

Przyjechało dużo klubów – osiem reprezentacji z czterech województw. Na starcie 64 zawodników na 47 jednostkach. To były największe regaty w historii Międzychodu!

Relacja z Regat:

W sobotę 23 września 2017 roku o godzinie 7.00 pojawiły się ekipy techniczne Sekcji Żeglarskiej Międzychodzkiego Towarzystwa Turystyki i Sportów Wodnych wzmocnione członkami innych sekcji stowarzyszenia. Na plażę i w rejon slipu zwożono sprzęt na regaty żeglarskie – III Puchar Burmistrza Międzychodu – w tym roku po raz pierwszy regaty licencjonowane z licencją Polskiego Związku Żeglarskiego.

Sprawnie i szybko na plaży przy Hotelu Neptun powstało miasteczko regatowe – kawiarenka, w której można było napić się kawy, herbaty, napoi, poczęstować ciastem upieczonym przez rodziców członków Sekcji Żeglarskiej oraz przekąsić pyszny chleb wiejski ze smalcem Komandora Regat i ogórkiem. W przestronnych namiotach udostępnionych przez partnera MTTiSW –  Stowarzyszenie „Bądźmy Razem” i sponsora Sekcji firmę „Laminex” można było usiąść i mimo niesprzyjającej aury obserwować żeglarskie widowisko.

Impreza Ogólnopolska – zjechały się kluby z Zachodniopomorskiego – MKS Szkuner Myślibórz, Śląskiego – SAIL SWIM Bolesławiec, Lubuskiego – FRAM Międzyrzecz oraz Wielkopolski – UKŻ Środa Wlkp., UKŻ Wodniak Piła, UKS ”Dwójka” Rogoźno, Zbąszyński Klub Żeglarski oraz nasza Sekcja Żeglarska MTTiSW.

Przygotowania do startu szły pełną parą pomimo, iż deszcz pojawiał się i znikał. Nie przeszkadzało to jednak zawodnikom – na brzegu szykowały się Optymisty – dwie grupy wiekowe OPP 11 – do lat 11 i OPP 15 – 12 do 15 lat, Cadet – mocno obsadzony, przy pomoście klasa Open – żaglówki klas do 5 m – Europa, Finn – niestety nie udało się zrobić oddzielnej klasy, mimo preferencyjnych warunków stworzonych przez organizatora, 430 o barwnym imieniu Alvinella, Magno i Rogacz, na końcu widać majestatyczne Omegi znane nam z innych relacji POL 279, POL 224, a także inne, w tym PMI8 – Teresa, na której przy sterze Paweł Piepiora – Komandor Regat, Kierownik naszej Sekcji i Prezes MTTiSW – uśmiechnięty i zadowolony, a przecież startu jeszcze nie było. Uśmiech jak najbardziej na miejscu – powiedział Paweł Piepiora – organizacyjnie już spisaliśmy się na złoty medal za co dziękuję rodzicom dzieciaków z Sekcji oraz członkom MTTiSW, którym się chciało wstać i przyjść pomóc z samego rana.

Przyjechało dużo klubów – jest osiem reprezentacji z czterech województw, niektórzy są już po raz kolejny, co szczególnie cieszy, niektórzy kończą u nas sezon i jest to ich podsumowanie. Na starcie 64 zawodników na 47 jednostkach, to największe regaty w historii Międzychodu, ubiegłoroczne przeszły do historii, tegoroczne mają największą liczbę jednostek i zawodników, to wszystko cieszy, podium stoi i teraz wszystko zależy od wiatru i szczęścia.

Krótkie otwarcie przerywa przygotowania, powitanie przez Prezesa MTTiSW Pawła Piepiorę, Burmistrza Krzysztofa Wolnego, Starostę Jędrzeja Schuberta, Prezesa MOSTiR Ryszarda Rogalę i kilka słów od Sędziego Głównego Regat : Krzysztofa Witczaka z WOZŻ w Poznaniu i na 11.00 wszyscy wyruszają na jezioro na linię startu. Planowo pięć wyścigów z przerwą po trzecim na obiad. Na jeziorze zabieliło się, wokół cztery motorówki MTTiSW oraz jedna OSP zabezpieczające regaty i dwie łodzie trenerskie. Teraz trzeba uważać na statek komisji – sygnały i flagi – pojawiają się pierwsze – zaczynają Optymisty, za chwilę Cadety, Open i Omegi razem – płyną. Obiad – potrawka z kurczaka – Swojskie Jadło – jak zwykle pyszne i na czas – dziękujemy 😊, po obiedzie dwa kolejne biegi. Od czasu do czasu poza wiatrem deszcz, chwilami silny, ale nikt nie rezygnuje, była jakaś wywrotka, ale załoga sobie poradziła sama, w przerwie się przebrali. Koniec. Spływają ostatnie jednostki, za nimi służby techniczne zwijają boje trasa jest likwidowana, przy pomoście i na brzegu szybkie zwijanie sprzętu, przygotowania do dekoracji, międzychodzianie odprowadzają swoje żaglówki na swoją przystań.

Czas na finał – najpierw podziękowania za udział i sportową rywalizację dla wszystkich uczestników – drobne upominki i dyplomy – wręcza Burmistrz Krzysztof Wolny w asyście radnego Ryszarda Suleja, podziękowania dla trenerów z drobnymi upominkami, wyróżniono klub SailSwim z Bolesławca nagrodą Starosty Powiatowego dla największej reprezentacji, Pani Bernadetta Mrówka – Prezes Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” wręczyła nagrody dla najmłodszego uczestnika – Aleksandra Niemczewskiego z UKŻ Środa Wlkp. i najstarszego uczestnika regat – tym ostatnim był Prezes MTTiSW Paweł Piepiora, nagrody ufundowane również przez Starostwo Powiatowe i MTTiSW, wręczono ufundowaną przez Zbąszyński Klub Żeglarski nagrodę dla ostatniego zawodnika, którym była Anika Duda, po czym przyszła kolej na podium i tak w klasie:

OPTYMIST DO LAT 11 :
I miejsce zajęła Zuzanna Michalska z UKŻ Wodniak Piła,
II miejsceOliwia Wawrzyniak również z Piły,
III miejsce Miłosz Orłowski z ZKŻ Zbąszyń,
startujący w tej grupie międzychodzianie Maksymilian Baranek był VIII, a Tomasz Talarek VII.

OPTYMIST DO LAT 15 :
I miejsce zajął Jan Pachla – UKŻ Środa Wlkp,
II miejsce Grzegorz Stanicki – UKS ”Dwójka” Rogoźno
III miejsce Agnieszka Piątek – UKŻ Wodniak Piła.
Międzychodzianie : Aleksandra Klimek XIII, Maciej Dreczka XIV, a Aleksandra Buśko XVII.

KLASA CADET:
I miejsce Jakub Walczak, Agata Kowalczak – UKŻ Środa Wlkp.,
II miejsce Kacper Kaźmierczak, Aleksander Niemczewski – UKŻ Środa Wlkp.,
III miejsce – Maciej Strzałkowski, Tymoteusz Ciepły z UKŻ Wodniak Piła.
Nasze załogi – Karolina Gierczyńska, Wojciech Haryjan – VI miejsce, Magdalena Piepiora, Bartosz Haryjan – VII miejsce. 

KLASA OPEN :
I miejsce – Jacek Woźny – UKŻ Środa Wlkp.,
II miejsce – Grzegorz Michalski – UKŻ Wodniak Piła,
III miejsce Mariusz Niemczewski, Radosław Pachla – UKŻ Środa Wlkp.
Międzychodzianie – Michał Sekuterski IV miejsce.

KLASA OMEGA : to jak widać wiodąca w SŻ MTTiSW w chwili obecnej klasa –
I miejsce : POL 224 – Dorian Pospieszała, Julia Gierczyńska i Krzysztof Białasik,
II miejsce POL 279 – Grzegorz Mrówka, Filip Dura i Konrad Habiera i
III miejsce PMI 8 – Teresa – Paweł Piepiora, Maciej Buśko i Ryszard Dura.

Wszyscy zwycięzcy poza dyplomami i nagrodami otrzymali piękne żeglarskie statuetki z miniaturami klasy w której startowali i medale. Zakończył Burmistrz życząc gościom szerokiej drogi i zapraszając na kolejny IV Puchar Burmistrza Międzychodu w 2018 roku. Niestety padający co raz silniej deszcz uniemożliwił wykonanie zbiorowego zdjęcia uczestników regat. Do zobaczenia za rok.

 • 10 614
  LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
 • 6,98
  POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
 • 1378
  UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
 • 18 633
  LICZBA LUDNOŚCI GMINY
 • 306,25
  POWIERZCHNIA GMINY W KM2