youtube
instagram

Miniony tydzień śmiało można nazwać przełomowym w relacjach pomiędzy naszym Międzychodem, a francuskim miastem partnerskim z Ostricourt. Wszystko to dzięki czterodniowej wizycie w naszej gminie delegacji z tego oddalonego o ponad tysiąc kilometrów niewielkiego miasteczka w okręgu Lille.

Niemal dokładnie rok po odwiedzinach Burmistrza Międzychodu Krzysztofa Wolnego w Ostricourt i odnowieniu zapoczątkowanego 42 lata temu partnerstwa sześcioosobowa reprezentacja z Merem Bruno Rusinkiem na czele przyjechała z wizytą do Krainy 100 Jezior.

14 września po całodziennej podróży francuscy przyjaciele przywitani zostali w Urzędzie Miasta i Gminy w Międzychodzie przez Burmistrza Międzychodu, jego Zastępcę Rafała Ciszewicza, Przewodniczącego Rady Miejskiej Stefana Niedziółkę, Dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty Grażynę Marcinkowską oraz Kierownika Referatu Promocji i Kultury w UMiG Tadeusza Wienke.

W kolejnym dniu goście zostali zaproszeni na zwiedzanie Międzychodu, w programie którego znalazły się odwiedziny na stadionie miejskim, w Szkole Podstawowej nr 1 i znajdującej się w niej pracowni Koła Międzychodzkich Plastyków. Francuzi udali się również na plac budowy nowej, przyszkolnej sali sportowej, następnie do Centrum Animacji Kultury i Starego Portu. Zobaczyli też prace remontowe plaży przy Jeziorze Mierzyńskim oraz Halę Widowiskowo-Sportową w Międzychodzie, aby jeszcze przed obiadem obejrzeć Szkołę Podstawową nr 2.

Na popołudnie zaplanowany był udział w wernisażu wystawy Stowarzyszenia Artystycznego „Drzewce 2002” w Muzeum Regionalnym i w występie pn. „Paryskie Impresje” Grupy Artystycznej „FENIKS” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w sali widowiskowej Centrum Animacji Kultury. Mer i Burmistrz potwierdzili wznowienie partnerskich kontaktów miast uroczystym podpisaniem stosownych dokumentów. Po programie rozrywkowym międzychodzianie mieli okazję do rozmów z członkami delegacji podczas mniej oficjalnego spotkania w Art Cafe.

Sobota upłynęła na zwiedzaniu stolicy Wielkopolski, a dokładniej Rogalowego Muzeum Poznania przy Starym Rynku, Makiety Dawnego Poznania, Starego Browaru i muzeum Brama Poznania. Goście mieli też okazję zobaczyć „koziołki” i paradę ułanów.

Ostatni dzień odwiedzin, to poranny spacer po mieście z degustacją wody z „Laufpompy”, a później aktywnie spędzony czas w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach podczas „Wielkiego Smażenia Powideł” oraz pożegnalna kolacja w Olandii.

Efekty tej wizyty mogą okazać się wyjątkowo cenne w kontekście budowy coraz bliższych relacji śródeuropejskich i odnowy wymiany kulturalnej, edukacyjnej, sportowej i biznesowej.

W dniach 14-18 września Międzychód odwiedzili: Bruno Rusinek – Mer Ostricourt, Monique Nowatzki – Pierwszy Zastępca Mera, Sylvain Beauvois – Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Marylène Galliez – Radna Miasta, Lucie Lekke i Mirela Maćkowiak – Członkinie Komitetu Miast Partnerskich.

  • 10 614
    LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
  • 6,98
    POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
  • 1378
    UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
  • 18 633
    LICZBA LUDNOŚCI GMINY
  • 306,25
    POWIERZCHNIA GMINY W KM2