youtube
instagram

Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzychodzie informuje, iż w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych na terenie  gminy Międzychód, które spowodowały znaczące straty, w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych jest udzielana pomoc w formie zasiłku celowego

logo OPS Międzychód

Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzychodzie informuję, iż w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych na terenie  gminy Międzychód, które spowodowały znaczące straty, w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych jest udzielana pomoc w formie zasiłku celowego przyznawanego na podstawie art. 39 ust. 1 i 2 oraz art. 40 ust.  2 i 3 z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz w odniesieniu do Zasad udzielania, ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych.

Odpowiednio do powyższego, zasiłki celowe przysługują osobom i rodzinom, które w wyniku strat poniesionych wskutek klęski żywiołowej w prowadzonym przez siebie gospodarstwie domowym, znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji, w której nie są w stanie zaspokoić swoich niezbędnych potrzeb bytowych w oparciu o posiadane środki własne. Zasiłek celowy może zatem zostać przeznaczony remont czy odbudowę takiego budynku gospodarczego, który służy realizacji niezbędnej potrzeby bytowej poszkodowanej rodziny czy osoby samotnie gospodarującej, czyli takiej bez zaspokojenia, której osoba nie może egzystować.

Przypominam, że oceny zasadności przyznania zasiłku celowego dokonuje się po przeprowadzeniu przez pracowników ośrodka pomocy społecznej rodzinnego wywiadu środowiskowego, w wyniku którego ustalany jest w szczególności zakres szkód wyrządzonych zdarzeniem klęskowym oraz zakres niezbędnej pomocy. Celem wywiadu jest bowiem ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej wnioskodawcy oraz jego potrzeb. Podkreślić należy, że zasiłki nie stanową odszkodowania za utracone mienie.

 

I.

Pomoc „doraźna” - kwota zasiłku dla rodziny albo osoby samotnie gospodarującej nie może przekroczyć 6.000 zł:

  • Pomoc udzielana jest na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek może zostać złożony ustnie do protokołu poza siedzibą ośrodka pomocy społecznej, w szczególności w miejscu zdarzenia klęskowego.
  • Pomoc przyznawana jest rodzinom lub osobom samotnie gospodarującym, prowadzącym, w dniu wystąpienia zdarzenia klęskowego, gospodarstwo domowe w budynku  mieszkalnym lub lokalu mieszkalnym zniszczonym lub uszkodzonym w wyniku tego zdarzenia, zwanym dalej „osobami uprawnionymi”. 
  • Podstawą do określenia wysokości przyznawanej pomocy jest rodzinny wywiad środowiskowy, przeprowadzony przez właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej.  

Przy określaniu wysokości zasiłku należy brać pod uwagę w szczególności:

  1. możliwość funkcjonowania we własnym mieszkaniu/domu jednorodzinnym (czy może stanowić schronienie dla poszkodowanych, czy nie stwarza dodatkowego zagrożenia na skutek uszkodzeń, czy konieczne jest zapewnienie innego schronienia w okresie przejściowym);
  2. prace, które trzeba pilnie wykonać lub zakupy, jakie trzeba pilnie dokonać, by móc zaspokajać niezbędne potrzeby bytowe;
  3. potrzeby dzieci z poszkodowanych rodzin w zakresie podjęcia i kontynuowania nauki;

zapewnienie dostępu do opieki medycznej i zakup leków dla poszkodowanych, zwłaszcza nieobjętych ubezpieczeniem zdrowotnym

 

W drugiej kolejności uruchamiana jest pomoc na remont/odbudowę budynku mieszkalnego/gospodarczego. 

 

II.

Pomoc na remont albo odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego

  1. Kwota (wysokość) zasiłku dla rodziny albo osoby samotnie gospodarującej nie może przekroczyć:
  1. kwoty 200 tys. zł (słownie: dwieście tysięcy złotych),przyznawanej w związku ze szkodami
    w jednym budynku/lokalu mieszkalnym. Kwoty pomocy finansowej, przyznawane w zależności od oszacowanego procentu zniszczeń/uszkodzeń, określa załącznik nr 1 do Zasad;
  2. kwoty 100 tys. zł (słownie: sto tysięcy złotych), przyznawanej w związku ze szkodami powstałymi
    w budynkach gospodarczych (niezależnie od liczby zniszczonych lub uszkodzonych budynków gospodarczych). Kwoty pomocy finansowej, przyznawane w zależności od oszacowanego procentu zniszczeń/uszkodzeń, określa załącznik nr 2 do Zasad. 
  1. Kwoty zasiłków, o których mowa w  ust. 1, przyznawane są w przypadku oszacowania procentu zniszczeń/uszkodzeń na poziomie co najmniej 5%.
  2. W przypadku oszacowania procentu zniszczeń/uszkodzeń w budynkach, o których mowa w ust. 1,
    na poziomie poniżej 5%, może być przyznana pomoc, o której mowa w części II.
  3. Osobami uprawionymi są: 
  1. właściciel budynku mieszkalnego/lokalu mieszkalnego; 
  2. osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do zniszczonego lub uszkodzonego  lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego; 
  3. osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;
  4. osoba, która jest najemcą lokalu mieszkalnego albo budynku mieszkalnego; 
  5. osoba, na rzecz której ustanowione zostało prawo dożywocia. 
  1. Niniejsze warunki mają zastosowanie również do: odtworzenia budynku/lokalu mieszkalnego w innym miejscu lub o innych wymiarach, zakupu budynku/lokalu mieszkalnego albo budynku mieszkalnego wraz z gruntem, na którym jest posadowiony albo zakupu działki budowlanej. 
  2. Pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego może zostać udzielona osobom, o których mowa 
    w  ust. 4  pkt 4-5, pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody właściciela na przeprowadzenie remontu budynku/lokalu mieszkalnego. W przypadku wyrażenia zgody przez właściciela nie będzie on mógł ubiegać się o pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem najmu lub prawa dożywocia.
  3. Zasiłek celowy może być przyznany na koszty rozbiórki zniszczonego budynku mieszkalnego wyłącznie w przypadku odbudowy budynku mieszkalnego na miejscu, na którym był posadowiony dotychczasowy budynek.  Całkowita kwota zasiłku na odbudowę budynku mieszkalnego i koszty rozbiórki zniszczonego budynku nie może przekroczyć kwoty pomocy uzależnionej od oszacowanego procentu zniszczeń/uszkodzeń, określonej w załączniku nr 1 lub nr 2 do Zasad.
  4. Z kwoty przyznanego zasiłku mogą zostać sfinansowane koszty remontu lub zakupu urządzeń      niezbędnych do doprowadzenia energii, ciepła, wody oraz niezbędnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkalnemu, które zostały zniszczone lub uszkodzone w wyniku zdarzeń  noszących znamiona klęsk żywiołowych. Koszty te nie zwiększają kwoty pomocy (zasiłku) przyznanej na inwestycje, o których mowa w ust. 1.
  5. Jeżeli w zniszczonym lub uszkodzonym budynku/lokalu mieszkalnym gospodarstwo domowe nie było prowadzone w dniu zdarzenia klęskowego, nie zachodzą przesłanki do przyznania pomocy. Pomoc nie przysługuje również na remont/odbudowę budynku/lokalu innego niż budynek/lokal mieszkalny
    (np. budynku w budowie, domu rekreacyjnego i letniskowego) ani na remont/odbudowę obiektów
    o innym charakterze (np. dróg dojazdowych). 
  6. Kwota udzielanej pomocy na remont/odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć wysokości szkód wyrządzonych zdarzeniem klęskowym w danym budynku/lokalu mieszkalnym. 
  7. W przypadku, gdy w budynku/lokalu mieszkalnym prowadzonych jest faktycznie kilka gospodarstw domowych, pomocą może być objęte każde odrębne gospodarstwo domowe, jednakże łączna wysokość środków przyznanych na remont/odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć wysokości kosztów niezbędnych do usunięcia skutków zdarzeniaklęskowego w budynku/lokalu mieszkalnym. 
  8. Pomoc może być wypłacana w transzach. W takim przypadku wypłata kolejnej transzy zasiłku winna zostać poprzedzona weryfikacją sposobu wykorzystania środków przekazanych w ramach wcześniejszej transzy, w szczególności rozliczeniem za pomocą faktur lub rachunków. 
  9. Pomoc przyznawana jest niezależnie od odszkodowania przysługującego z tytułu ubezpieczenia budynku/lokalu mieszkalnego od skutków klęsk żywiołowych. Zapis ten nie zwalnia jednak organu gminy od stosowania zasady miarkowania pomocy.  
  10. Pomoc – w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 – może zostać przyznana odpowiednio na remont/odbudowę wyłącznie jednego budynku/lokalu mieszkalnego albo na zakup jednego budynku/lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego wraz z gruntem, na którym jest posadowiony, albo na zakup jednej działki budowlanej.
  11. Osoby uprawnione powinny przedstawić faktury lub rachunki potwierdzające poniesienie wydatków, związanych z remontem/odbudową budynku/lokalu mieszkalnego, dokonanych z kwoty przyznanego zasiłku.  
  12. W przypadku, gdy osoba uprawniona nie rozliczy poniesionych wydatków (np. nie przedstawi rachunków lub faktur) albo przeznaczy pomoc na wydatki niezgodne z celem, na jaki została ona udzielona, zwrot środków z tytułu udzielonej pomocy następuje na podstawie ustawy o pomocy społecznej. 
  13. Zasiłki, o których mowa w części III, pomniejsza się o kwotę już przyznanego z uwagi na to samo zdarzenie zasiłku celowego, o którym mowa w części II, jeżeli kwota ta została przyznana  i przeznaczona na prace związane z remontem budynku/lokalu mieszkalnego.

 

III.

Szacowanie szkód

  1. Oszacowania wysokości szkód w budynku/lokalu mieszkalnym dokonuje osoba posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości albo komisja do spraw szacowania strat, powołana przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w której bierze udział pracownik organu nadzoru budowlanego wykonujący zadania służbowe.
  2. Osoba posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości albo komisja do spraw szacowania strat, o której mowa w ust. 1, określa procentowy udział zniszczenia lub uszkodzenia.

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzychodzie informuje, iż w przypadku wystąpienia zdarzeń wyżej wymienionych wskazujemy do kontaktu naszą instytucję, ul. Juliusza Słowackiego 11, 64-400 Międzychód, starszy specjalista pracy socjalnej - Pani Iwona Jenek, tel. 95 222 2350 wew. 34 lub 697 444 158.

Załącznik

 

 

  • 10 614
    LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
  • 6,98
    POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
  • 1378
    UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
  • 18 633
    LICZBA LUDNOŚCI GMINY
  • 306,25
    POWIERZCHNIA GMINY W KM2