youtube
instagram

7 marca około godziny 6:00 w Szpitalu Powiatowym w Międzychodzie, w wieku 93 lat zmarł Honorowy Obywatel Gminy Międzychód śp. Ksiądz Kanonik Maciej Przewoźny. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 9 marca oraz we wtorek 10 marca.

PONIEDZIAŁEK - 9 MARCA:

  • GODZINA 17:00 - przewiezienie ciała zmarłego księdza do kościoła pw. Niepokalanego Serca Maryi w Międzychodzie,
  • GODZINA 19:00 - wprowadzenie ciała zmarłego księdza do kościoła i msza święta.

WTOREK - 10 MARCA:

  • GODZINA 10:00 - modlitwa różańcowa w intencji zmarłego w kościele,
  • GODZINA 10:30 - msza święta pogrzebowa w kościele NSM w Międzychodzie.

„Ci, których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość, to nieśmiertelność”
Emily Dickinson

 

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość

o śmierci wspaniałego człowieka,

Honorowego Obywatela Gminy Międzychód

ŚP. księdza kanonika Macieja Przewoźnego,

który na stałe zapisał się na kartach historii Międzychodu,

wśród najbardziej zasłużonych jego mieszkańców.

Na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.

 

Łącząc się w bólu i żałobie z całą parafialną Rodziną
oraz wszystkimi Bliskimi Księdza Macieja,

składamy

wyrazy głębokiego współczucia
i szczerego żalu z powodu tak wielkiej straty.

 

Burmistrz Międzychodu Krzysztof Wolny
wraz pracownikami Urzędu Miasta i Gminy

w Międzychodzie

 

Ksiądz Kanonik Maciej Przewoźny urodził się 19 listopada 1926 roku w Mrowinie, gmina Rokietnica w powiacie poznańskim, gdzie mieszkał razem z rodzicami Andrzejem i Emilią oraz rodzeństwem. Tutaj, w Parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, został ochrzczony. Szkołę podstawową, 6-klasową ukończył w Mrowinie, a następnie naukę kontynuował w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Okres II wojny Światowej spędził w Tarnowie Podgórnym. Do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu wstąpił w 1950 roku. Po okresie sześciu lat studiów teologicznych 26 maja 1956 roku diakon Maciej Przewoźny wraz z diakonami Archidiecezji Poznańskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Walentego Dymka, metropolity poznańskiego.

Pierwszym wikariatem Księdza Macieja była parafia pw. Św. Mikołaja w Krobi. 1 lipca 1964 r. Ksiądz Maciej Przewoźny, pełniący wówczas posługę jako wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na Jeżycach, został skierowany przez jej proboszcza ks. prałata Henryka Lewandowskiego na poznańskie Ogrody. Jego zadaniem było ustanowienie nowej kaplicy i stałego sprawowania mszy świętych na zamkniętym od 1960 r. cmentarzu przy ulicy Nowina. Już w 1966 r. po wykonaniu w kaplicy stałego tabernakulum, ks. abp Antoni Baraniak na podstawie dekretu nadał jej charakter kaplicy publicznej. Poświęcenie kaplicy odbyło się 26 stycznia 1966 r., a rangę obiektu sakralnego podkreślił Prymas kard. Stefan Wyszyński nadając jej przywilej odpustu zupełnego.

1 sierpnia 1969 roku Ksiądz Maciej Przewoźny, zgodnie z dekretem arcybiskupa metropolity poznańskiego Antoniego Baraniaka, został skierowany do Międzychodu. Celem było utworzenie parafii przy przejętym przez Państwo Polskie, jako powojenne odszkodowanie, kościele poewangelickim będącym do tej pory świątynią pomocniczą dla parafii pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Międzychodzie. Dzięki staraniom Księdza Przewoźnego, 1 lipca 1974 r. powstała osobna parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi w Międzychodzie, której został proboszczem. Tutaj wykazywał się swoimi duchowymi przymiotami jako pasterz parafii, jej budowniczy i patriota kultywujący święta, wydarzenia narodowe oraz kościelne, a także jako wychowawca dużej grupy ministrantów.

W 1996 r. Ksiądz Maciej Przewoźny został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej przy Bazylice Archikatedralnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. W trakcie swojej posługi w Międzychodzie pełnił również funkcję wicedziekana dekanatu międzychodzkiego. Był także kapelanem i ojcem duchowym w Domu Pomocy Społecznej w Szarczu, u sióstr Felicjanek z Przemyśla oraz u Sióstr Elżbietanek w Międzychodzie i Sierakowie.

W  2019 roku, kiedy zostało mu nadane Honorowe Obywatelstwo Gminy Międzychód, świętował 63-lecie kapłaństwa i 50-lecie posługi kapłańskiej w Międzychodzie. Niemal do ostatnich dni aktywnie uczestniczył w życiu ukochanej parafii pełniąc posługę przy ołtarzu i w konfesjonale, a także uczestnicząc w wydarzeniach społecznych i patriotycznych w gminie Międzychód.

W trakcie 50 lat posługi w naszym mieście wyróżniony został również wieloma innymi odznaczeniami:

  • Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego,
  • Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego,
  • Złotą Odznaką za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego 2014,
  • Tytułem Honorowego Członka Cechu Rzemiosł Różnych Międzychodzko – Drezdeneckiego
    w Międzychodzie w 2009 r.,
  • Tytułem Przyjaciela Gimnazjum Nr 2 w Międzychodzie.
  • 10 614
    LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
  • 6,98
    POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
  • 1378
    UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
  • 18 633
    LICZBA LUDNOŚCI GMINY
  • 306,25
    POWIERZCHNIA GMINY W KM2