youtube
instagram

Święto Podgrzybka 2019 już za nami! – zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją

W minioną sobotę 7 września, w Przystani nad rzeką Wartą w Międzychodzie, odbyła się już osiemnasta edycja Święta Podgrzybka. Impreza od 2001 roku organizowana jest dzięki współpracy gmin Międzychód i Skwierzyna oraz nadleśnictw z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka”.

W ramach wydarzenia rozgrywane były liczne konkurencje sportowo-rekreacyjne. Jeszcze przed 8:00 wystartowały zawody wędkarskie o „Puchar Podgrzybka” oraz Międzyszkolne Zawody „Podgrzybek 2019”. W tych pierwszych największe branie mieli zdobywca III miejsca Robert Dziurla z wynikiem 3,935 kg, zdobywca II miejsca Mirosław Mazana z wynikiem 4,49 kg oraz zwycięzca Mateusz Szulczyński, który złowił ryby o łącznej wadze 10,6 kg.

W konkurencji będącej następcą znanej z lat ubiegłych „Gimnazjady” wystartowało siedem reprezentacji szkół z województw wielkopolskiego i lubuskiego. Uczniowie wraz z nauczycielami najpierw wybrali się na „grzybobranie” do lasu, z którego powrócili z 41 sztukami drewnianych podgrzybków, które tym razem zastąpiły prawdziwe grzyby. Po powrocie z lasu, młodzież przystąpiła do testów z wiedzy o Puszczy Noteckiej oraz ze znajomości polskich przysłów, a cały turniej zwieńczyła konkurencja sprawnościowa pn. „Puszczański tor przeszkód”.  Miejsce VII zdobyła Szkoła Podstawowa nr1 w Międzychodzie, miejsce VI Zespół Edukacyjny w Skwierzynie, miejsce V Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kamionnie, miejsce IV Szkoła Podstawowa nr2 w Międzychodzie, miejsce III oraz czek w wysokości 1000 zł wywalczył Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łowyniu, miejsce II i czek w wysokości 1500 złuzyskała Szkoła Podstawowa w Przytocznej, a zdobywcą miejsca I i czeku w wysokości 2000 zł została Szkoła Podstawowa w Lipkach Wielkich.

O godz. 13:00 Święto Podgrzybkaoficjalnie otworzyliBurmistrz Międzychodu Krzysztof Wolnywraz z dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie Natalią Czarnecką oraz gośćmi z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”.Otwarciu towarzyszył Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, a tradycyjny ceremoniał myśliwski odczytała Urszula Kotyńska z Nadleśnictwa Międzychód. W wydarzeniu uczestniczyli również poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Paszyk, a także Naczelnik działu promocji i mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Jolanta Sojka.

Na koniec oficjalnej części imprezy odbyło się losowaniegłównej nagrody w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym Ostępami Puszczy Noteckiej, który rozpoczął się o godz. 10:00. Największe szczęście miała Iga Ratajska i to onaotrzymała nowy rower.

O 14.00 rozpoczął się Galowy Koncert Capelli Zamku Rydzyńskiego z gościnnym występem Sławomira Olgierda Kramma oraz Kseni Shaushyshvili.

Po zakończeniu koncertu samorządowcy przystąpili doTurnieju Miast Międzychód- Skwierzyna. Zawodnicy wzięli udział w czterech konkurencjach przygotowanych przez Klub MMA „Devil” Międzychód oraz Nadleśnictwo Międzychód, podczas których musieli wykazać się siłą, szybkością, celnością oraz umiejętnościami. Zawody z wynikiem 3 do 1wygrali gospodarze. W trakcie rozgrywania turnieju mogliśmy usłyszeć koncert i promocję płyty z piosenkami o Międzychodzie pt. „Z gruszą w herbie” w wykonaniu chóru TotusTuus.

Ok. godz. 16:00 wystartował konkurs pilarzy, którzy na oczach publiczności wyrzeźbili z drewna sześć przepięknych podgrzybków. Rzeźby przeznaczono do licytacji, podczas której zebrano 630 zł. Pieniądze trafiły do chorego Franka, zmagającego się z nowotworem.

Po konkursie pilarzy odbył się koncert rodziny Kaczmarków. Zebrani mogli posłuchać utworów z repertuaru Franka Sinatry, Louisa Armstronga oraz Elvisa Presleya w wykonaniu rodziny Kaczmarków: mamy Iwony, taty Piotra wraz z synami Wojtkiem i Adamem a także ich utworów własnych.

Po koncercie nastąpiła licytacja obrazu przedstawiającego lasy Puszczy Noteckiej, autorstwa Zofii Trzepióra-Noga. Obraz za 300 zł wylicytował Pan Bartosz, a zebrana kwota również trafiła do Franka.

Ok. godz. 19:00 odbył się koncert gwiazdy wieczoru Gosi Andrzejewicz, która mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, zgromadziła pod sceną spore grono swoich fanów.

Wśród atrakcji Święta Podgrzybka znalazły się, m.in. prezentacja Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka”, z udziałem nadleśnictw: Sieraków, Oborniki, Potrzebowice, Skwierzyna, Karwin, Międzychód, Wronki i Krucz. Ponadto uczestnicy imprezy mogli zapoznać się z wyrobami lokalnych rękodzielników, skosztować przetworów z runa leśnego firmy Devaldano oraz prawdziwych pyszności kuchni myśliwskiej. W tym samym czasie dzieci sprawdzały swoje umiejętności na rowerowym torze przeszkód przygotowanym przez MTB Międzychód.

Organizatorami imprezy byli: gmina Międzychód, gmina Skwierzyna, Nadleśnictwa LKP „Puszcza Notecka” oraz BPiCAK w Międzychodzie.

 

 • 10 614
  LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
 • 6,98
  POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
 • 1378
  UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
 • 18 633
  LICZBA LUDNOŚCI GMINY
 • 306,25
  POWIERZCHNIA GMINY W KM2