youtube
instagram

We wtorek 9 lipca, o godz. 18:00 w ArtCafe przy Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie odbędzie się wieczór autorski Hansa Bollingera - autora książki „W drodze przez Polskę”.

Hans Bollinger, pedagog, muzyk, dyrektor szkoły, który od 40 lat podróżuje po Polsce.  Od roku 1976 związany węzłem małżeńskim z Polką, pochodzącą ze Śląska. Ojczyznę małżonki zna chyba lepiej niż swoją własną. (Czytaj więcej...) 

Hans Bollinger na co dzień mieszka w Kraju Saary, przy granicy z Francją, gdzie od 20 lat koordynuje trójstronny projekt „Spotkania na granicy”, w ramach którego prowadzi intensywną współpracę z Polską i Francją. W ostatnich dziesięciu latach był dyrektorem ośrodka edukacyjnego, gdzie realizował liczne niemiecko-polsko-ukraińskie spotkania młodzieży, w ramach projektów tematycznych. Kiedy trzy lata temu w Kraju Saary zostało powołane Towarzystwo Niemiecko-Polskie, objął funkcję zastępcy przewodniczącego.

Wszystkie te inicjatywy zostały uhonorowane szeregiem odznaczeń. Oprócz   Federalnego   Krzyża Zasługi otrzymał od   Prezydenta RP Kawalerski Krzyż Zasługi, od Ministra Spraw Zagranicznych RP odznaczenie „Bene merito”, od Prezydenta RP oraz Prezydenta RFN w porozumieniu z Polsko- Niemiecką Współpracą Młodzieży wyróżnienie „Dobry Sąsiad”. W 2016 uhonorowany został przez Prezydenta miasta Krakowa odznaką „Honoris gratia”. W marcu otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Za namową wielu przyjaciół, Hans Bollinger postanowił opisać i opublikować swoje wspomnienia z licznych podróży do Polski z ostatnich 40 lat, w książce pod tytułem „Podróże po Polsce -Spotkania z ludźmi, ich historią i ojczyzną”.

Wszystkie te spotkania z ludźmi, historią i krajobrazami autor opisuje z wielkim sentymentem, dozą humoru, żartobliwie, niekiedy trzymając w napięciu, zawsze z dużym szacunkiem dla historii Polski.

Prezentacje książki Hansa Bollingera okraszone są utworami muzycznymi, w wykonaniu autora.

 • 10 614
  LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
 • 6,98
  POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
 • 1378
  UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
 • 18 633
  LICZBA LUDNOŚCI GMINY
 • 306,25
  POWIERZCHNIA GMINY W KM2