youtube
instagram

Gmina  Międzychód  znalazła się w elitarnej grupie samorządów, które 9 grudnia 2017 r. roku w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zostały wyróżnione certyfikatem „Samorządowy Lider Edukacji” w VII edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczpospolitej Polskiej.

Komisja Akredytacyjna pod przewodnictwem prof. zw. dr hab. Dariusza Rotta  na wniosek Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego zdecydowała o przyznaniu naszej gminie tego wyróżnienia. Podczas uroczystej gali gminie Międzychód wręczone zostało  również  nadzwyczajne Wyróżnienie „Primus” - otrzymuje  je  samorząd, który w procedurze certyfikacji uzyskał najwyższą liczbę punktów rankingowych. Wyróżnienie to stanowi dowód, iż nagrodzona nim jednostka terytorialna należy do grona najbardziej innowacyjnych, efektywnych i skutecznych polskich samorządów w dziedzinie polityki edukacyjnej i zarządzania oświatą.

Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. W krakowskiej  gali wzięli udział przedstawiciele wyróżnionych samorządów z całego kraju, naszą gminę reprezentowali:  Krzysztof Wolny – Burmistrz Międzychodu, Anna Andrałojć - Skarbnik Gminy, Tomasz Rucki – Sekretarz Gminy oraz Grażyna Marcinkowska – Dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty w Międzychodzie.

Każda z gmin była oceniana przez  niezależnych ekspertów. W ramach projektu komisja oceniała samorządy pod kątem jakości prowadzonej przez nie lokalnej polityki edukacyjnej. Eksperci badali m.in. działania gminy na rzecz rozwoju infrastruktury oświatowej, pozyskiwania środków zewnętrznych na edukację, podnoszenia jakości kształcenia, wspierania innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych, itp.

W  uzasadnieniu certyfikatu czytamy:                                                                                                    

„Gmina Międzychód jest realizatorem sprawnej, przemyślanej pod kątem strategii,polityki oświatowej opierającej się na gruntownie wypracowanym know how. Na wyróżnienie zasługuje obranie za główny filar dynamizacji  inwestowania  obszaru  wychowania przedszkolnego. Gmina  jest organem prowadzącym dla rekordowo dużej liczby przedszkoli, tym samym wpisując się w ideę realizowania polityki prorodzinnej. Bardzo wysoko  komisja certyfikująca oceniła rozwiązania strukturalne dla oświaty wprowadzone w oparciu o model racjonalnego i zbilansowanego ekonomicznie wdrożenia zmian organizacyjnych związanych z reformą edukacji.  Oceniana  JST udowadnia w ten sposób wysoki poziom profesjonalizmu i umiejętności dalekosiężnego planowania strategicznego. Gmina Międzychód jawi się jako doskonały przykład  JST , która wzorowo radzi sobie z odnalezieniem w dynamicznie zmieniającej się polskiej rzeczywistości edukacyjnej, stwarzając jednocześnie wysokiej jakości warunki kształcenia uczniom i rozwoju zawodowego nauczycielom.

 • 10 614
  LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
 • 6,98
  POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
 • 1378
  UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
 • 18 633
  LICZBA LUDNOŚCI GMINY
 • 306,25
  POWIERZCHNIA GMINY W KM2